Pogoda i temperatury na Gran Canaria

Pogoda i temperatury na Gran Canaria

Spis treści

Pogoda i temperatury na Gran Canaria

W 1996 roku klimatolog z Uniwersytetu w Syracuse ogłosił Las Palmas miastem o najlepszym klimacie na świecie. To ósme co do liczby ludności miasto w Hiszpanii zapewnia swoim mieszkańcom przyjemną pogodę, bez nadmiernych opadów, przenikającego chłodu i męczących upałów. Pogoda na Gran Canaria jest zazwyczaj dobra i przewidywalna, dlatego jest to znakomite miejsce na urlop o każdej porze roku.

Pogoda i średnie temperatury na Gran Canaria

Tutejszą pogodę można określić jako „w sam raz” – nie jest ani zbyt zimno, ani za gorąco. Nie ma dużych wahań temperatur dobowych i miesięcznych. Należy jednak pamiętać, że pogoda na Gran Canaria jest dość zróżnicowana, a na wyspie występuje kilka stref klimatycznych. Najcieplej jest na obrzeżach wyspy i na południu, z kolei w rejonach górzystych panują niższe temperatury. Opady częściej zdarzają się na północy, zaś na południu klimat jest bardziej suchy.

Opady i średnie temperatury na Gran Canaria:

 • średnia temperatura roczna: 21,1°C
 • średnia temperatura maksymalna: 24,2°C
 • średnia temperatura minimalna: 18,0°C
 • średnia ilość deszczowych dni: 22
 • średnia ilość opadów w ciągu roku: 151,3 mm/m2

Pogoda na Gran Canaria w styczniu

Styczeń to jeden z najchłodniejszych miesięcy na wyspie. Jednak wciąż jest tutaj cieplej niż w wielu innych częściach Europy, więc jest to doskonały pomysł na spędzenie ferii zimowych inaczej niż zwykle. W tym miesiącu opady zdarzają się częściej niż w lecie, a powietrze przesycone jest wilgocią. Niezbyt surowa pogoda na Gran Canaria w styczniu sprzyja korzystaniu z atrakcji Las Palmas i zwiedzaniu kameralnych miasteczek (Teror, Arucas, Mogán).

 • średnia temperatura w dzień: 18°C
 • średnia temperatura wody: 19°C

Pogoda na Gran Canaria w lutym

Na Gran Canarii luty – podobnie jak w Polsce – należy do najzimniejszych miesięcy w roku. Jednak na hiszpańskiej wyspie temperatury oscylują bliżej 20°C, więc na urlop czy ferie nie trzeba zabierać ze sobą zimowych kurtek. Łagodna pogoda na Gran Canarii zapewnia przyjemne warunki do zwiedzania całej wyspy: od wydm Dunas de Maspalomas na południu po port w Agaete na północnym zachodzie.

 • średnia temperatura w dzień: 18°C
 • średnia temperatura wody: 19°C

Pogoda na Gran Canaria w marcu

Osoby, które przyjadą na Gran Canarię w marcu, będą świadkami budzącej się do życia przyrody. Najbujniejsza roślinność znajduje się w północnej i centralnej części wyspy. Można na przykład wybrać się na punkt widokowy Pico de Bandama lub na szczyt Pico de Las Nieves. Pogoda na Gran Canaria w marcu zapewnia również dobre warunki do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, więc można zwiedzić część wyspy na wypożyczonym rowerze.

 • średnia temperatura w dzień: 19°C
 • średnia temperatura wody: 19°C

Pogoda na Gran Canaria w kwietniu

Święta Wielkanocne na Wyspach Kanaryjskich? Temperatura wody na Gran Canarii nie jest jeszcze wysoka, ale pogoda prawdopodobnie nie zawiedzie. Opady są średnio trzy razy niższe niż w styczniu czy w lutym, natomiast słońce świeci ponad dwie godziny dłużej. Przyjemna pogoda na Gran Canaria w kwietniu może skłaniać do wycieczek w głąb wyspy, gdzie jest nieco chłodniej niż na wybrzeżach. Można również skorzystać z tego, że plaże nie są zatłoczone i wybrać się na najciekawsze z nich, np. Playa Anfi del Mar czy Playa de Maspalomas.

 • średnia temperatura w dzień: 19°C
 • średnia temperatura wody: 19°C

Pogoda na Gran Canaria w maju

Czy majówka na Gran Canarii to dobry pomysł? Z pewnością tak, ponieważ przyroda zachwyca feerią barw, a przyjemne temperatury i znikome opady zachęcają do zwiedzania różnych części wyspy. Warto udać się na przykład do Puerto de Mogán – kameralnego i eleganckiego miasteczka, które słynie z bujnie kwitnącej roślinności. Pogoda na Gran Canaria w maju doskonale nadaje się również do pieszych wycieczek, więc można udać się na punkt widokowy Degollada de las Yeguas czy nad wąwóz Barranco de las Vacas.

 • średnia temperatura w dzień: 20°C
 • średnia temperatura wody: 20°C

Pogoda na Gran Canaria w czerwcu

Czerwiec to dobry miesiąc na wakacje na hiszpańskiej wyspie, ponieważ sezon dopiero się rozpoczyna i można uniknąć największych tłumów. Co więcej, temperatura wody na Gran Canaria rośnie, a słońce zachodzi dopiero po czternastu godzinach. Opady są najniższe w całym roku, więc zamiast peleryny przeciwdeszczowej lepiej zabrać kremy z wysokim filtrem UV. Pogoda na Gran Canaria w czerwcu pozwala już na kąpiel czy uprawianie innych sportów wodnych (np. snorkelingu, windsurfingu).

 • średnia temperatura w dzień: 22°C
 • średnia temperatura wody: 21°C

Pogoda na Gran Canaria w lipcu

W szczycie sezonu wakacyjnego trzeba liczyć się z tym, że plaże na wyspie będą dość zatłoczone. Niemniej można znaleźć jeszcze dzikie plaże (jak np. Playa Aldea San Nicolas), które zapewniają kameralne warunki do opalania. Lipiec jest tutaj najbardziej wietrznym miesiącem w roku, więc można również uprawiać windsurfing czy kitesurfing. Pogoda na Gran Canarii w lipcu zachęca do wieczornych wypadów na miasto.

 • średnia temperatura w dzień: 24°C
 • średnia temperatura wody: 22°C

Pogoda na Gran Canaria w sierpniu

Wysoka temperatura wody na Gran Canarii sprawia, że największą atrakcją w sierpniu są kąpiele w morzu. Oczywiście można również nurkować, pływać na desce (surferzy i surferki mogą udać się do Bañaderos, które słynie z wielkich fal) czy żeglować. Dobra pogoda na Gran Canarii w sierpniu jest praktycznie pewna, dlatego trzeba zabrać ze sobą mocne kremy z filtrem UV. W stolicy można dołączyć do tłumu imprezowiczów w klubach lub wybrać się na spacer po promenadzie.

 • średnia temperatura w dzień: 24°C
 • średnia temperatura wody: 23°C

Pogoda na Gran Canaria we wrześniu

O tej porze ocean jest nagrzany, a temperatury w dzień są tak samo wysokie jak w sierpniu. Jednocześnie na plażach panuje mniejszy tłok niż w miesiącach wakacyjnych, więc to znakomity czas na opalanie i uprawianie sportów wodnych. Fantastyczna pogoda na Gran Canaria we wrześniu sprawia, że hiszpańska wyspa doskonale nadaje się na późny urlop w połowie lub pod koniec miesiąca.

 • średnia temperatura w dzień: 24°C
 • średnia temperatura wody: 23°C

Pogoda na Gran Canaria w październiku

W październiku temperatura wody na Gran Canaria nadal jest dość wysoka, więc pobyt na wyspie może upłynąć pod znakiem plażowania i uprawiania sportów wodnych. Urlop można spędzić również na zwiedzaniu największych atrakcji wyspy, które nie są już tak bardzo oblegane jak latem. Można na przykład udać się na taras widokowy Balcón Mirador i zobaczyć gejzer Bufadero la Garita.

 • średnia temperatura w dzień: 23°C
 • średnia temperatura wody: 23°C

Pogoda na Gran Canaria w listopadzie

W listopadzie opady są wyższe niż w październiku czy we wrześniu, jednak wyspa już pustoszeje i można w spokoju odkrywać najciekawsze miejsca. To dobry czas na zwiedzanie południowej części wyspy (Dunas de Maspalomas, Sioux City Park San Agustin) czy kameralnych miasteczek. Pogoda na Gran Canaria w listopadzie może zaskoczyć deszczem, jednak nawet wówczas na wyspie nie zabraknie rozrywek.

 • średnia temperatura w dzień: 21°C
 • średnia temperatura wody: 22°C

Pogoda na Gran Canaria w grudniu

Święta Bożego Narodzenia na Wyspach Kanaryjskich mogą przypaść do gustu wszystkim tym osobom, które chcą uniknąć przedświątecznej krzątaniny. Poza tym pogoda na Gran Canaria w grudniu jest znacznie cieplejsza niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że grudzień to najbardziej deszczowy miesiąc na wyspie, dlatego podczas zwiedzania może przydać się peleryna lub parasol. W razie złej pogody można wybrać się do oceanarium Poema del Mar Aquarium lub do muzeów w Las Palmas.

 • średnia temperatura w dzień: 19°C
 • średnia temperatura wody: 20°C