Niezbędne dokumenty i środki transportu na Gran Canarii

Niezbędne dokumenty i środki transportu na Gran Canarii

Spis treści

Niezbędne dokumenty i środki transportu na Gran Canarii

Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport?

Często zadawanym pytaniem pośród podróżujących osób jest „Czy będę potrzebować paszport, aby przylecieć na Gran Canarię?”. Wyspy Kanaryjskie nie są częścią obszaru Schengen, ani Unii Celnej Unii Europejskiej. Dlatego, choć technicznie są częścią Hiszpanii, podróżując na Wyspy Kanaryjskie, znajdziesz się poza obszarem Schengen. Oznacza to, że w niektórych przypadkach mogą obowiązywać specyficzne przepisy dotyczące kontroli paszportowej.

Obywatele krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), a także krajów, które są częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie potrzebują paszportu, aby podróżować na Wyspy Kanaryjskie. Wystarczy ważny dowód osobisty. Jednakże obywatele innych krajów mogą potrzebować paszportu, aby wylądować na Wyspach Kanaryjskich. Warto sprawdzić konkretne przepisy i wymagania wizowe odpowiednie dla swojego kraju pochodzenia przed podróżą.

Jakie dokumenty są potrzebne na Gran Canarii?

Podczas przylotu na Wyspy Kanaryjskie będziesz musieć wypełnić kartę przyjazdową i podać informacje o swoim miejscu zakwaterowania. Jest to standardowa procedura przy wjeździe na terytorium Hiszpanii.

Jak poruszać się po Gran Canarii?

Jak wydostać się z lotniska Gran Canaria?

Jeżeli planujesz samodzielną wyprawę na Gran Canarię, i nie wiesz, jak dostać się do wyznaczonego przez Ciebie miejsca po odebraniu bagaży, przeprowadzimy Cię przez tę drogę. Aby „wydostać się z lotniska” proponujemy trzy możliwości:

  • Taxi
  • Wypożyczonym samochodem
  • Transportem publicznym

Taxi

Taksówka nie należy do najtańszej formy przejazdu. Postoje taxi znajdują się zarówno przy terminalach międzynarodowych, jak i przy terminalu regionalnym.

Wypożyczalnie samochodów

Wypożyczalnie samochodów dostępne są zaraz po opuszczeniu lotniska. Na miejscu znajdują się specjalistyczne biura wynajmu, wielu hotelach ta usługa jest również oferowana. Wyspy Kanaryjskie to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, dlatego nie martw się o samotną bądź późną podróż w czasie eksplorowania wyspy. Drogi są dobrze oznakowane, z pomocą GPS, smartphona lub dzięki wskazówkom mieszkańców na pewno dotrzesz do każdego celu. Ponadto benzyna jest wyceniana taniej niż w innych miastach Hiszpanii, co jest ogromną zaletą.

Decydując się na ten środek transportu, nie zapomnij zabrać ze sobą prawa jazdy kategorii B.

Transport publiczny

Trzecim i jednocześnie najbardziej budżetowym jest transport publiczny. Przystanek umiejscowiony jest przy terminalu odlotów międzynarodowych. Firma, która działa na wyspie Gran Canaria jako przewoźnik, nazywa się Global. Charakteryzuje się dużymi, turkusowo-niebieskimi autobusami. W mieście Las Palmas de Gran Canaria możecie spotkać się z firmą Guaguas Municipales o charakterystycznym żółtym kolorze.

Bilety, inaczej „billete”, dostępne są do zakupu bezpośrednio u kierowcy lub wcześniej, przed wsiadaniem do autobusu, poprzez automat znajdujący się na przystanku. Jeśli planujesz podróż do stolicy na północy wyspy, możesz skorzystać z linii autobusowej 60 lub 91. W kierunku kurortów turystycznych skorzystaj z linii autobusowych 66, 91 i 90. Linia 66 bezpośrednio prowadzi z lotniska (z obszaru odlotów międzynarodowych) do kurortu turystycznego Maspalomas, niedaleko Meloneras. Zatrzymuje się na przystankach w kurortach na południu, takich jak Playa del Águila, San Agustín, Playa del Inglés, Campo Internacional de Maspalomas, a kończy trasę w Faro de Maspalomas. Linia ta kursuje regularnie od 07:20 rano do 20:20 wieczorem.

Autobusem można odwiedzić różne interesujące miejsca, takie jak Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, Playa del Inglas, Mogin, Tejeda itp. Dokładny plan przejazdów można znaleźć na oficjalnych stronach firm transportowych.

Poruszanie się którymś z wyżej wymienionych środków transportu to najszybsze ze sposobów przejazdu po całej Gran Canarii. Aby jeszcze bardziej usprawnić sobie zwiedzanie wyspy, wcześniej warto sporządzić dokładny plan podróży. W przypadku korzystania z linii autobusowych, dobrze jest sprawdzić do których punktów na wyspie można dotrzeć danym autobusem. Aby dostać się do bardziej odizolowanych lub mniej zatłoczonych miejsc lub miast, zalecamy trochę cierpliwości, a także wcześniejszy wyjazd, ponieważ liczne korki opóźniają przejazdy podczas dnia.

Jazda na rowerze po Gran Canarii

Podobnie jak w innych miastach Europy, na Gran Canarii przyjęły się również ekologiczne środki – rowery, dostępne nawet dla turystów. Ponadto bardzo ważnym elementem na Gran Canarii jest sport, a to sprawia, że mieszkańcy są coraz bardziej skłonni do jazdy na rowerze, aby zadbać o swoje zdrowie. Trasy rowerowe są tutaj szeroko dostępne. Firma zajmująca się wypożyczaniem rowerów nosi nazwę Sitycleta. Cena wynajmu wynosi około 3 euro za godzinę. Istnieje również możliwość wynajmu roweru na cały tydzień – taka przyjemność kosztuje zaledwie 15 euro (~65 zł w zależności od kursu).

Co polecamy?

Gorąco polecamy skorzystanie z wynajmu roweru lub zakupu biletu całodziennego na komunikację miejską, co nie tylko jest korzystne dla portfela, ale także ekologiczne. Jeśli z kolei planujesz wyjazd poza obrzeża stolicy Gran Canarii, doskonałą alternatywą może być wypożyczenie auta, co zapewni pełną swobodę podróżowania.

Jeżeli nie czujecie się komfortowo z samodzielnym odkrywaniem wyspy, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wycieczek. Jesteśmy również gotowi zapewnić Wam wyjątkowe doświadczenia transportowe w ramach oferty VIP, a przy okazji podzielić się fascynującymi historiami związanych z miejscami, które odwiedzicie 🙂